Projekti
Raziskovalno je laboratorij tesno povezan s področjem pedagoške dejavnosti in sicer:
- Proizvodnja, prenos in razdeljevanje električne energije;
- Načrtovanje elektroenergetskih naprav;
- Visokonapetostne naprave in stikališča;
- OVE in pretvarjanje energije;
- Klasična in pametna električna omrežja ter obratovanje;
- Optimizacije v elektrotehniki;
- Modeliranje elementov elektroenergetskega sistema.
- Kakovost električne energije in ortogonalne dekompozicije toka in napetosti ter
- Energetski trg.
Mednarodni in nacionalni projekti:
- NOMAD - »Novel energy storage technologies usable at MilitAry Deployments in forward operating bases«. Projekt NOMAD predstavlja enega izmed prvih strateških projektov ozelenitve obrambnega sektorja, katerega cilj je podpora testiranju, verifikaciji in validaciji malih sistemov za shranjevanje električne energije, postavitvi modelov in parametrov v realnem okolju s podporo definicijam digitalnih dvojčkov sistemov za shranjevanje električne energije. Naročnik je TECES. 2022 –2027.
- HibroM – Razvoj hibridnega mobilnega mikro omrežja začasnih baz. Projekt HibroM je del slovenskega strateškega programa Pametnih energetsko samooskrbnih in učinkovitih premestljivih baz dvojne rabe PamPIK. Cilj projekta je znižanje porabe goriva, vzdrževalnih stroškov, potreb po redundantnih generatorjih logističnega in okoljskega odtisa in emisije hrupnosti, uvedba tehnologij hranjenja energije ter zagotavljanja spremljanja proizvedene in porabljene energije. Naročnik projekta je Ministrstvo za obrambo. 2023 -2025.
- INDY - Energijsko učinkovite samooskrbne premestljive vojaške baze. INDY predstavlja enega prvih strateških projektov s področja, zelene energije in izboljšane energetske učinkovitosti v vojaški infrastrukturi in prvi korak k povečanju varnosti oskrbe z energijo in avtonomije vojaških baz ter podporo njihovemu popolnemu prehodu v uporabo obnovljivih virov energije z uporabo novih disruptivnih tehnologij in rešitev. Naročnik projekta je Evropska Komisija, Evropski obrambni sklad. 2022 – 2025.
Mednarodni in nacionalni projekti:
- CapaCon - Krepitev R&I zmogljivosti na področju pretvorbe in upravljanja z energijo v SI in AT. Projekt je obsegal razvijanje izboljšanja konkurenčne sposobnosti podjetij v bolj sinergijsko in integrativno, s vključevanjem multidisciplinarnih pristopov. Vsebina projekta je temeljila na krepitvi Raziskovalnih in Inovacijskih (R&I) zmogljivosti na področju pretvorbe in upravljanja z energijo, ki se nanaša na aplikacije v več gospodarskih panogah pomembnih za podjetja v regijah partnerjev projekta v SI in AT. Naročnik projekta je bila Evropska komisija – Interreg Slovenija – Avstrija. 2017 – 2019.
- IQ DOM - Inteligentni dom nove generacije zasnovan na pametnih napravah in lesu. V okviru projekta IQ DOM so se razvijale tehnološke rešitve, ki so povezane med seboj tvorile »Inteligentni dom nove generacije zasnovan na pametnih napravah in lesu«. Predvidene rešitve v okviru omenjenega programa so pokrivale vsa fokusna področja in tehnologije prednostnega področja, Pametne zgradbe in dom z lesno verigo Slovenske Strategije Pametne specializacije S4. Naročnik je bil Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. 2016 –2019.
- NEDO – Obratovanje v zaprti zanki. Projekt NEDO je model naprednega elektroenergetskega sistema. V okviru LABEN so potekale raziskave s področja razvoja naprednih funkcionalnosti v zaprti zanki in zagotavljanja jalove moči. Poleg družbe ELES je na slovenski strani v projekt NEDO vključenih veliko število deležnikov, zato so ga imenovali nacionalni projekt. Naročnik projekta je bil ELES. Vir (so)financiranja: Japonska agencija NEDO. 2026 - 2019.
- IBE-NEK – »Analize dviga temperature motorjev pri izpadu ene faze in identifikacija kritičnih motorjev«, kot del »Analize tveganja« v okviru mod.1255-SY-L »Implementacija zaščite pred izpadom ene faze in zamenjava sekundarne opreme v 110kV in 400kV poljih«. Naročnik projekta je bila Nuklearna elektrarna Krško. 2021.
- CESLA – »Čezmejna implementacija okolju prijaznih ultra-lahkih vozil v Sloveniji in Avstriji«. Namen projekta je bil vzpodbuditi razvoj trga in uporabo ultra-lahkih vozil na čezmejnem slovensko-avstrijskem območju. Projekt se je sofinanciral iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj. 2009 - 2012