Krajša izobraževanja - Vseživljenjsko učenje za zeleni prehod
Inštitut za močnostno elektrotehniko, UM FERI je v okviru NOO projekta "Razvoj prožnih učnih pristopov z mikrodokazili za digitalno in zeleno preobrazbo izobraževanja za prehod v Družbo 5.0.", vpet v razvoj in vpeljavo novih pristopov izobraževanj v visokošolski izobraževalni prostor.
Projektne aktivnosti na področju Zelenega prehoda izvajata Laboratorij za električne stroje in vodenje ter Laboratorij za energetiko. Že pred začetkom tega projekta je bilo sodelovanje z industrijo tesno prepleteno, zgledno in sinergijsko naravnano.
Vseživljenjsko izobraževanje odpira nove možnosti, ki so ključne za poklicni razvoj posameznikov. Omogoča lažje prilagajanje tehnološkim spremembam, učinkovitejši razvoj novih tehnologij in uspešnejše reševanje specifičnih industrijskih izzivov.
SEZNAM IZOBRAŽEVANJ
Aktivna omrežja za zeleni prehod

Cilj izobraževanja je implementacija Zelenega prehoda, ki se v veliki meri dogaja ravno na področju lokalne energetike. Pri tem so ključne kompetence posameznika, da bo zeleni prehod dejansko zelen (manj izpustov toplogrednih plinov za isto količino porabljene energije), cenovno učinkovit, varen in na voljo vsem državljanom. Naš cilj temelji na identifikaciji potrebnih kompetenc za industrijo, ki naslavljajo ključne tehnologije; sončne celice, vetrne elektrarne ter baterijske hranilnike energije. V veliki meri igra nova oprema ključno vlogo, saj nadomesti simulacijske izračune z realnimi meritvami in v varnem okolju omogoči raziskovalni potencial vsakemu uporabniku.
Tehnične pasti baterijskih hranilnikov energije

Baterijski hranilniki energije (BHE) bodo igrali pomembno vlogo pri zelenem prehodu, ki se v veliki meri odvija na distribucijskem sistemu, bodisi pri poslovnih bodisi pri gospodinjskih odjemalcih električne energije. Pri obeh skupina bo BHE uporabljen za lokalno shranjevanje energije in koriščenje le te ob časovno ugodnejših razmerah, ali pa za zmanjševanje koničnih obremenitev za zniževanje obračunske moči po novem omrežninskem sistemu. Pravilno dimenzioniranje, izbor tehnologije in načrtovanje lahko upraviči investicijo in skrajša vračilno dobo v primeru naprednega vodenja. Napredna tehnologija z ustreznima znanjem lahko pospeši integracijo obnovljivih virov energije in BHE medtem ko napačna ali celo nevarno delovanje povzroči negativen učinek. Cilj izobraževanja je prepoznati pravilno tehnologijo ter izvedbo za potrebe gospodinjstev in manjših poslovnih odjemalcev.
Uporaba frekvenčnih pretvornikov za napredne električne pogone

Cilj izobraževanja je udeležencem iz splošne in strokovne javnosti približati osnovne principe delovanja in funkcionalnosti naprednih električnih pogonov. Ti so namreč eden od ključnih gradnikov pri ustvarjanju trajnostne industrije in predstavljajo pomembno vlogo pri doseganju podnebne nevtralnosti oziroma pri Zelenem prehodu. Z ekološkega vidika so precej bolj sprejemljivi kot klasični pogoni na fosilna goriva in hkrati zagotavljajo boljšo prilagodljivost posamezni aplikaciji ter večjo energetsko učinkovitost. Izobraževanje je namenjeno udeležencem, ki želijo pridobiti znanje in veščine kako načrtovati napredne električne pogone in kako jih optimalno uporabljati, da bo prehod v gospodarstvo z zeleno tehnologijo, čim lažji. Udeleženci bodo spoznali teoretične osnove delovanja naprednih električnih pogonov in se preizkusili na praktičnih primerih koncipiranja in parametriranja teh.
