Energija vode ima pri Zelenem prehodu pomembno vlogo
28.03.2025
V torek, 25. marca 2025, so študentje močnostne elektrotehnike UM FERI, obiskali hidroelektrarno Fala in Center vodenja družbe Dravske elektrarne Maribor (DEM).

Ekskurzijo so začeli z ogledom Muzeja hidroelektrarne Fala, kjer so spoznali zgodovino ene najstarejših hidroelektrarn v Sloveniji ter njeno pomembno vlogo v slovenskem elektroenergetskem sistemu.

Ogled se je nadaljeval z obiskom sodobnega dela hidroelektrarne, kjer so se seznanili z najnovejšimi tehnologijami in postopki, ki se uporabljajo za proizvodnjo električne energije.

Pot so nadaljevali na sedež družbe DEM, kjer jim je bil predstavljen Center vodenja, ki je srce Dravskih elektrarn in ključnega pomena za zagotavljanje stabilnosti in zanesljivosti proizvodnje električne energije.
Med ekskurzijo so udeleženci pridobili tudi osnovne informacije o družbi ter spoznali njeno politiko in način vodenja
Področja delovanja družbe DEM, aktivno prispevajo k digitalnemu in zelenemu prehodu slovenske elektroenergetike
Dravske elektrarne Maribor (DEM) imajo ključno vlogo na področju zelenega prehoda in zelene transformacije elektrogospodarstva. Učinkovitost, zanesljivost, prilagodljivost, celovitost ter okoljska in družbena odgovornost so temeljne vrednote družbe, ki jih upoštevajo pri obstoječih zmogljivostih in načrtovanju novih projektov.
Največji proizvajalec električne energije iz obnovljivih virov v Sloveniji
Skupna inštalirana moč na pragu elektrarn družbe DEM je skoraj 600 MW. Letno tako proizvedejo povprečno 2.831 GWh električne energije, kar predstavlja skoraj četrtino vse slovenske električne energije s katero oskrbujejo približno 606 tisoč slovenskih gospodinjstev.
Hidroelektrarne na reki Drava so ključne za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov (OVE) v Sloveniji
Z osmimi velikimi hidroelektrarnami na reki Dravi, petimi malimi hidroelektrarnami ter štirimi sončnimi elektrarnami družba Dravske elektrarne Maribor, d. o. o. proizvede skoraj četrtino vse slovenske električne energije.
Investiranje v nove proizvodne zmogljivosti
Med ključne razvojne priložnosti družbe DEM sodita projekt rekonstrukcije hidroelektrarne Formin ter projekt črpalne hidroelektrarne Kozjak, ki bo druga tovrstna elektrarna v Sloveniji. Številne priložnosti se kažejo tudi v sočasnem izkoriščanju vodnih in obvodnih površin, kot so postavitev sončnih elektrarn na brežinah dovodnih in odvodnih kanalov hidroelektrarn ter trajnostno upravljanje s sedimenti Ptujskega jezera.
Načrtovanje in izvajanje razvojno raziskovalnih projektov
Družba DEM raziskuje možnosti za izgradnjo hidroelektrarn na reki Muri, ki bi dodatno prispevale k proizvodnji zelene energije. Prav tako načrtujejo postavitev več vetrnih elektrarn, ki bodo prispevale k povečanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov. Poleg tega se DEM aktivno vključuje v raziskave in razvoj vodikovih tehnologij, kot del svojih prizadevanj za trajnostni razvoj in zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.
Skrb za trajnostni razvoj okolja
Z vlaganji v obnovljive vire energije in zmanjšanjem odvisnosti od uvoza energije si prizadevajo za znatno zmanjšanje emisij CO2 na enoto proizvedene električne energije. Prav tako redno vzdržujejo in obnavljajo energetsko infrastrukturo hidroelektrarn ter bregove rek in kanalov. Skrbijo tudi za varnost pred poplavami ter zagotavljajo primerna življenjska okolja za vodne organizme, ptice in mokrišča.

Članom organizacije HE Fala in DEM se zahvaljujemo za gostoljubje ter poučno vodenje strokovne ekskurzije. Pridobili smo globlji vpogled v pomembno vlogo, ki jo imate na področju zelenega prehoda in transformacije elektrogospodarstva.
Veselimo se prihodnjih priložnosti za sodelovanje in izmenjavo znanja.
Pridobljena znanja bodo pripomogla k oblikovanju bodočih učnih vsebin, ki bodo poudarjale trajnostne prakse in inovativne rešitve v energetiki skladno s cilji NOO projekta - "Razvoj prožnih učnih pristopov z mikrodokazili za digitalno in zeleno preobrazbo izobraževanja za prehod v Družbo 5.0."
