SL EN

Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerza v Mariboru

Uporabne povezave


Inštitut za močnostno elektrotehniko, UM FERI
Koroška cesta 46,
2000 Maribor, Slovenija
mocnostna@um.si




UM_50


Krepimo most med teorijo in prakso

06.03.2025

Minuli teden je za naše študente močnostne elektrotehnike in zaposlene, ponovno minil v povezovalnem duhu. Ker verjamemo, da sta sodelovanje in inovativnost ključ do napredka, smo se z veseljem odpravili na kar dve ekskurziji, kjer smo spoznavali ključne deležnike v elektroenergetski panogi.

Kolektor

V sredo, 26. februarja smo se v sklopu Sekcije študentov in mladih inženirjev CIGRE-CIRED oz. t. i. Next Generation Network (NGN) udeležili druženja članov sekcije. Najprej smo obiskali podjetje Kolektor Etra (Energetski Transformatorji d.o.o.), kjer smo spoznali proces izdelave in servisiranja transformatorjev ter si ogledali njihovo proizvodnjo transformatorjev. Sledil je obisk in predstavitev Elektroinštituta Milan Vidmar ter Fakultete za elektrotehniko, Univerze v Ljubljani. Druženje smo zaključili v ljubljanski Pivnici Union, kjer smo se pomerili v tematsko obarvanem Pub kvizu.

EIMV



KDK

V petek, 28. februarja smo se že v jutranjih urah odpravili proti Krškem, kjer smo najprej v Kulturnem domu prisluhnili predstavitvi Nuklearne elektrarne Krško (NEK) , nato pa je sledil ogled nuklearke. Spoznali smo, da je NEK največji posamični vir nizkoogljične energije v Sloveniji. Glede na to, da zaveze Zelenega prehoda narekujejo zamenjavo fosilnih virov energije z nizkoogljičnimi viri energije, je izgradnja 2. bloka NEK zagotovo strateškega pomena.

GEN_NUK

Kako pomembno vlogo igrajo nizkoogljični viri energije za učinkovit Zeleni prehod, smo v nadaljevanju spoznali še v Svetu energije, družbe GEN energija d.o.o.. Tu smo preko različnih animacij, maket in interaktivnih eksponatov, spoznavali vpliv porasta OVE na elektroenergetski sistem RS.

Ekskurzijo smo zaključili z ogledom Termo elektrarne Brestanica in ogledom muzeja, kjer smo si ogledali zgodovinske turbine in druge pomembne eksponate, ki prikazujejo razvoj termoelektrarne skozi desetletja.

Brestanica


Hvala vsem gostiteljem, ki so nas prijazno sprejeli in nam predstavili svojo vlogo pri reševanju izzivov Zelenega prehoda, v času transformacije in digitalizacije elektroenergetike ter geopolitičnih sprememb. Bogatejši smo še za eno izkušnjo, ki jo bomo z veseljem delili v okviru NOO projekta - "Razvoj prožnih učnih pristopov z mikrodokazili za digitalno in zeleno preobrazbo izobraževanja za prehod v Družbo 5.0.".

NOO 50

< Nazaj